bursameltemokullari-5896702f.jpg

SAĞLIK HİZMETLERİMİZ

İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Okul doktorlarımız tarafından öğrencilerimize her ay düzenli olarak sağlıklı beslenme ve hastalıklardan korunma yolları ile ilgili seminerler verilmektedir.

bursameltemokullari-575cc29f.jpg
bursameltemokullari-255de6af.jpg

Öğrencilerimiz her dönem diş taramasından geçirilmekte ve durum hakkında velilerimiz bilgilendirilmektedir.

Sevgili Öğretmen, Öğrenci ve Velilerimiz, sağlığınızı önemsiyoruz.

Lütfen aşağıdaki genel sağlık bilgilendirme yazımızı dikkate alınız! 

Ambalaj

Zorunlu etiket bilgilerinin yer aldığı ambalajlı ve etiketli gıdalar tercih edilmelidir. Ambalajsız gıdalar ile ambalajı yırtılmış veya bozulmuş gıdalar satın alınmamalıdır.

Muhafaza

Her gıdanın kendine özgü muhafaza koşullarında (sıcaklık, nem, ışık, gibi) satışa sunulup sunulmadığı kontrol edilmelidir. Gıdaların bulunduğu buzdolabı ve derin dondurucuların sıcaklık ölçeklerinin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Ürün etiketinde, özel muhafaza koşulu ve/veya kullanım koşulu belirtilmemişse bu koşullar sağlanmalı ve kullanma talimatına uyulmalıdır.

Son Tüketim Tarihi / TETT

Kolay bozulabilen ve kısa surede tüketilmesi gereken et ve süt ürünlerinde son tüketim tarihi; diğer ürünlerde ise tavsiye edilen tüketim tarihi mutlaka kontrol edilmelidir.

Bakanlık Onaylı

Hayvansal gıdaların etiketinde oval şekilde ve içinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen işletme onay numarasının bulunduğu “tanımlama işareti” aranmalı, diğer ürünler için ise yine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıt altına alınan gıda işletmelerine verilen “İşletme Kayıt Numarası (İKN)” bulunan gıdalar tercih edilmelidir.

Kaynağı Belli

Kaynağı bilinmeyen çiğ süt satın alınmamalıdır. Çiğ süt kaynatılmadan tüketilmemelidir. Çiğ sütten yapılmış, salamura edilmemiş ve olgunlaştırılmamış peynir satın alınmamalıdır. Kırık, çatlak, kirli yumurta satın alınmamalıdır. Tahıl, kuru baklagillerin, sert kabuklu yemişler ve yağlı tohumların küflü, böcekli, kırık taneli olmamasına özen gösterilmelidir.

Et & Balık

Etlerin kendine has koku, renk, görünümünün olmasına ve damgalı olmasına dikkat edilmelidir. Et güvenilir yerlerden satın alınmalıdır. Hazır kıyma yerine parça etten çektirilen kıyma, parça tavuk yerine de bütün tavuk tercih edilmelidir. Balık satın alırken kendine has kokusunun olmasına, pullarının parlak, gözlerinin berrak ve hafif kabarık, solungaçlarının kapalı ve koyu kırmızı renkte olmasına dikkat edilmelidir.

bursameltemokullari-fc450460.jpg