BOŞ ZAMANLARIMIZI DEĞERLENDİRME

Meltem Okulları

2021.05.21

Okul Müdürümüz Erdal AKDAĞ dan tavsiyeler

İlkokul Müdürümüz Erdal AKDAĞ tatillerin fazla olduğu bu süreçte öğrencilerimize boş vakitlerinde yapmaları gereken faydalı etkinliklerden bahsetti.

AİLENLE VAKİT GEÇİR
Anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkinin süresinden çok, niteliğinin olduğu unutulmamalıdır. Bir başka ifadeyle, anne ve babanın çocuğuyla aynı ortamda birlikte olmasından çok, çocuklarıyla nasıl vakit geçirdiği, çocukların özellikle duygusal, sosyal gelişimlerinin desteklenmesi açısından daha çok önem taşımaktadır.

YENİ ŞEYLER ÖĞREN
Bazı psikologlara göre, çocukların gençliğe geçiş yaşları 9 ila 13 yaşından itibaren başlar. Bu dönem çocukların ebeveyne bağlı olmaktan çıkıp bağımsız döneme geçiş yaptıkları dönem olarak bilinir. Ailelerin bu dönemde çocuklarının “büyüyüp” bağımsız olmalarına müsaade etmeleri gerekir.

MÜZİK DİNLE
Çocuk ve gençlerimizin akıl sağlığını olumsuz yönde etkilemeyecek,hayata daha iyimser gözle bakılması konusunda mesajları olan konusu ahlaki prensiplere duyarlı müzik türlerini dinlemeli.

SPOR YAP
Bu dönemde akrabalarından ayrı kalan, parka bile gidemeyen çocuklar, bir dizi sorunla başa çıkmaya çalışıyor. Ebeveynler, mutlaka evlerinde çocukları için egzersiz ortamı hazırlamalı; birlikte etkinlikler planlanmalı.

KİTAP OKU
Kitap okuma alışkanlığının kazanmanın sonrasında yoğun olarak çeşitli türde kitaplar okumak(roman,şiir, macera, bilimsel, deneme, makale,öykü vs.)zamanı en iyi değerlendirmenin yolu olduğunu bilmeli.