ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜMÜZ MEHMET BEŞİNCİ'DEN

Meltem Okulları

2021.06.22

YKS Öncesi Son Öneriler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bilgi, birikim ve yorumlama becerilerini bir arada kullanabilmeyi gerektiriyor. Bu becerilerin hepsine sahip olsanız bile, iyi bir sınav stratejiniz yoksa başarılı olmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle sınav sırasında yapacaklarınızı deneme sınavlarına yansıtabilmeli, hangi dersten başlayacağınıza, soru okuma hızınıza, yapamadığınız soru olursa nasıl hareket edeceğinize, zaman azaldığında nasıl davranmanız gerektiğine, soruları bitirdiğinizde geri dönüp hangi derse bakmanız gerektiğine önceden karar vermelisiniz. Geleceğinizi etkileyecek bu sınavda başarılı olmak ve istediğiniz puanı alabilmeniz için önerilerimize kulak verin…
SINAVA GİRMEDEN ÖNCE BUNLARI YAPIN
1. Genel tekrar yapın ve çıkmış soruları çözün.
Öğrencilerin genel tekrar yapıp, deneme sınavı çözmeleri, geçmiş yıllarda çıkan sorulara bakmaları sınav performanslarını ve güven duygularını, motivasyonlarını olumlu etkileyecektir.
Son 5-10 yılın çıkmış soruları çözülmeden kesinlikle sınava girilmemelidir. Konuların ip uçları öğrenilmelidir.
2- Kendinize zaman ayırın kısa sürede dinlenmeden, aralıksız yapılan çalışmalar unutmayı hızlandırır. Çalışma programları yapılırken mutlaka dinlenmeye de zaman ayrılması gerekmektedir. Sevdiğiniz aktivitelerinizi ertelemeyin ancak sınav programından kopmamak için bu zamanı fazla uzatmamaya çalışın.
3. Uyku düzeninize dikkat edin. Uyku düzeninin sağlanması en önemli unsurdur. Düzenli ve iyi uyku, bilişsel performansı olumlu etkiler. Uykusuzluk, konsantrasyonun düşmanıdır. Adayların; sadece sınavdan önceki gece değil, kalan zaman boyunca düzenli uyumaları çok önemlidir.
4- Sınav öncesi haftanın sakin ve huzurlu geçirilmesi önemlidir. Bu noktada ailelere de önemli görevler düşmektedir. Adayın sakin ve huzurlu olabilmesi için ev ortamını uygun koşullarda tutmaları önemlidir. Sınavlara bir hafta kala hem vücudunuzu hem de zihninizi dinlendirecek, yapmaktan hoşlandığınız aktivitelerde bulunun. Ancak sınava bir gün kalana kadar çalışmayı bırakmayın. Tabii ki son günlerde yapacağınız çalışmalar, sizi fazla yormayacak şekilde ve ağırlıklı olarak soru çözmek olsun. Sınav yerinizi önceden görmek stres düzeyinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.
5. Sınavdan bir gün önce son gün artık deneme çözmeyi bırakarak daha rahat, huzurlu, keyif alabileceğiniz, kafanızı dağıtıp stresten uzaklaşacağınız şeylerle ilgilenmelisiniz. Hafif tempoda yürüyüş ve egzersiz yapmak, stres düzeyini kontrol altına almaya yardımcı olacaktır.
6- Sınava giderken yanınızda götürmeniz gereken belge ve malzemeleri (nüfus cüzdanı, sınav belgesi, su vb.) ertesi gün giyeceklerinizi akşam yatmadan hazırlayın..

SINAV ANI TAKTİKLERİ
Soru Kitapçığı ve Kodlamalar:
Öncelikle size verilen soru kitapçığını baştan sona kontrol ediniz ve eksik sayfa, baskı hatası veya okunmayan kısımlar varsa sınav sorumlusuna mutlaka bildiriniz. Soru kitapçığının ön kapağındaki ad, soyadı bölümünü mutlaka doldurunuz Soru kitapçığının üzerindeki numarayı cevap kağıdınıza mutlaka kodlayınız. Sınavın İlk 15 Dakikası Önemlidir. Genellikle adaylar bu dakikalarda hata ve panik yaparlar. Bu süreyi ısınma süresi olarak düşünün ve rahatlayın. Kaygınızı, aşırı düzeyde olmadığı sürece size enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak kabul edin. Orta düzey kaygı sorulara odaklanmanız için gereklidir. Panik Yapmayın Çoğunuz yıl içinde bir çok deneme sınavına girdiniz, önceki yıllarda çıkan soruları incelediniz ve çözdünüz. Cumartesi ve Pazar günü gireceğiniz sınavlar, bundan farklı olmayacak.
Sınav bir sıralama sınavıdır. Size zor gelen soruların birçok öğrenciye de zor geleceğini aklınızdan çıkarmayınız. Sınavın sonucunu değil, sınav esnasında sınav süresini en iyi şekilde değerlendirerek, yapabileceğinizin en iyisini nasıl yapabileceğinizi düşününüz ağzınızdan yavaşça verin.
Zamanlamayı Doğru Yapın
TYT ve AYT'lerde hangi testten başlayacağınıza, hangi teste ne kadar zaman ayıracağınıza önceden karar vermek ve sınav anında bu kararı uygulamak önemlidir.
En iyi bildiğiniz alandan başlayın ve strateji değişikliği yapmayın. Kendinize en çok güvendiğiniz ve hata yapmayacağınızı düşündüğünüz ve alanınızla ilgili testlerden başlayabilirsiniz. YKS’ye hazırlık döneminde strateji olarak hangi testten başladıysanız, sınav anında da aynı testten başlamalısınız.
Soru köklerini iyi okuyun. Soruları doğru okuyun, sizden neyin istendiğini iyice anlamadan soruyu çözmeye kalkmayın. Seçenekleri incelerken eleme tekniğini kullanın. Uzun paragraflı sorulardan korkmayın ve ön yargıyla yaklaşmayın. Asıl, uzun paragraflı soruları çözmenin daha kolay olduğunu unutmayın. Çünkü o tür soruların cevapları metnin içinde saklıdır.
Her soruya şans tanıyın! Kitapçıkta görmediğiniz soru kalmasın.
Kodlama: Her soru çözümünden sonra kodlamayı yapınız ve kesinlikle sonraya bırakmayınız. Bu taktik kaydırma yapmanızı engeller.
Testler arasında küçük molalar verebilirsiniz. Yorulduğunuz zaman bedensel egzersiz yapın.
Süreyi son dakikaya kadar değerlendirin. Kendinize güvenin. Yapabileceğinizin en iyisini yapmak için çalışın