iStock-1026632588.jpg

Satranç ve Akıl Oyunları

Özel Bursa Meltem Çocuk Akademisi

Satranç ve Akıl Oyunları

Okul öncesi satranç eğitimi çocukların düşünsel becerilerini geliştirir. Olaylara farklı pencerelerden bakabilme alışkanlığı ve perspektifi kazandırır. Yüksek yoğunlaşma gerektirdiğinden, özellikle dikkat dağınıklığı olan çocuklar için etkili bir egzersiz yöntemi olarak da kullanılabilir.

Çocuklar, okul öncesi aldıkları bu eğitimle hedef belirleme ve hedefe doğru ilerleme konularında deneyim kazınmış olurlar. Satranç, oyun özellikleri nedeniyle; stratejik düşünme, yapılan hamlelerin sonuçlarını değerlendirme, karşılaşılan sonuçları kabullenme gibi ek kazanımlar sağlar. Çocuklara alacakları kararların sonuçları olacağını öğreterek, ani karar verme reflekslerinin yumuşatılması sağlanır.

Okul öncesi satranç eğitimi ile matematik, fen, dil gelişimi, yabancı dil öğrenimi gibi birçok eğitim alanı “oyunlaştırma” yöntemiyle desteklenmiş olur. Satranç sporuyla ilgilenen çocukların derslerine daha ilgili, sosyal yaşantılarında ise daha başarılı olduklarına ilişkin yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. IQ ve EQ zeka gelişiminin diğer eğitim alanlarına katkısı nedeniyle de bu sporun okul öncesi dönemde öğretilmesi ve sevdirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. 

bursameltemokullari-1f2f309b.jpg